Search
  • Pablo a Vicente

DOVOLENKA MALAGA

Updated: May 30, 2019

Pravdepodobne už viete, že Málaga je prístavné mesto v južnom Španielsku v Andalúzii A je ideálnym cieľom, kam ísť na dovolenku, ale čo viac viete o Málage? Toto mesto

ponúka všetko:


POČASIE A PRÍRODA

Úžasné počasie: má viac ako 300 dní slnka každý rok!!

Pobrežie obce Málaga má 16 pláží rôznorodej prírody.PANORÁMICA DE MÁLAGA

GASTRONÓMIA

Málaga má 45 vinárstiev a 265 nominálnych hodnôt. D.O.P = Denominación de Origen Protegida.VINOS D.O.P MÁLAGA

Ľudia z Málagy sa nazývajú „boquerones“, odkazujúc na ich najbežnejšie ryby. Ak prídete do Málagy, musíte vyskúšať vyprážané ančovičky (boquerones), jednu zo špecialít kuchyne tohto mesta.BOQUERONES EN VINAGRE

Espetos, gazpachuelo alebo ajoblanco sú typické jedlá z Málagy, ktoré musíte aj vyskúšať, ak prídete do Málagy.


V Málage (región) sa nachádzajú 4 reštaurácie s 5 Michelinskými hviezdami v 4 reštauráciách: Dani García má 2 hviezdičky vo svojej reštaurácii v hoteli Puente Romano v Marbelle, Diego del Río s "El Lago", Jose Carlos García v jeho reštaurácii a Jaume Puigdengolas s reštauráciou Skina v Marbelle.


KULTÚRA

Je to mesto, kde sa narodil jeden z najznámejších hercov Španielska a Hollywoodu vďaka filmu „Desperado“, ale pozor!! Nie je to správne. Správne slovo je

Desesperado“= „zúfalý“.


Hej, presne tak!! Je to Antonio Banderas, alebo po slovensky Antonín Vlajky. Jeho celé a pôvodné meno je: José Antonio Domínguez Bandera.


Španieli majú vždy dve priezviská: prvé je od otca a druhé od matky.ANTONIO BANDERAS EN LA SEMANA SANTA DE MÁLAGA

Španielsky filmový festival v Málage (el Festival de cine de Málaga) je najdôležitejšou udalosťou v španielskom filmovom priemysle.


Pablo Picasso narodený v Málage je zapísaný v Guinnessovej knihe rekordov za to, že je najplodnejším profesionálnym maliarom na svete s viac ako 13 500 maľbami, 100 000 výtlačkami a tlačami, 34 000 ilustráciami pre knihy a približne 300 sochami a keramikou.PABLO PICASSO

Áno, áno, môže sa navštíviť jeho múzeum (Museo Pablo Picasso) na ulici San Agustín, 8, 29015 Málaga, Španielsko. Ale lepšia je rezervácia vopred, aby sa zabránilo čakaniu!! Bohužiaľ, jeho slávny obraz (Guernica) možno vidieť len v slávnom múzeu Reina Sofía v Madride. Bude Madrid vašou ďalšou destináciou? Kto vie?? Tu si môžete pozrieť náš článok s odporúčaniami a zaujímavosťami o Madride.


V meste je viac ako 30 múzeí a je to jedno zo španielskych miest s najvyššou hustotou múzeí v historickom centre mesta.


El Pompidou de Málaga toto avantgardné múzeum má viac ako 100 000 návštevníkov, a to nie je všetko, pretože "The Cube" obsahuje zbierku tak ambicióznu, ako aj jej rôznorodosť. Má zbierku od Magritte, Leger a Frida Kahlo až po Giacometti, Brancusi, Miró alebo Tàpies.


Los toros Osborne sú veľmi populárne a dobre známe všetkým. Tieto konštrukcie sa stali referenčným bodom pop-artu a zaujímavosťou na tom je, že v Andalúzii boli vyhlásené za majetok kultúrneho záujmu. Na celom území Španielska uvidíte 88 z týchto štruktúr a konkrétne Málaga má tri: Vélez Málaga, Casabermeja a Fuengirola.TORO OSBORNE

ZAUJÍMAVOSTI MÁLAGY


V novom metre v Málage sú britské hodiny a označujú minúty každých 59 sekúnd namiesto 60 sekúnd.


Ulica (calle) Larios je hlavnou tepnou historického centra, nachádza sa v pešej zóne a je piatou najdrahšou nákupnou ulicou v Španielsku.


Katedrála v Málage má jednu vežu, preto je známa ako "La Manquita", čo znamená jednoruká, pretože chýba jedna z jeho dvoch veží.CATEDRAL DE MÁLAGA

Rímske divadlo v Málage je archeologickým pozostatkom divadla starovekej Malacca a hlavným znakom zachovaným z rímskej prítomnosti v Málage. Nachádza sa v historickom centre mesta, na úpätí kopca Alcazaba.


Málaga každoročne prepúšťa jedného väzňa počas Veľkej noci.


Puerto Banús je dnes celosvetovou udalosťou a dobrým príkladom toho je, že pri jeho otvorení boli schopní vidieť hlavné osobnosti tohto momentu: hercov Tonyho Curtisa a Seana Conneryho, princa Rainiera z Monaka a Grace Kellyho, Onassisa alebo ešte vtedy mladého Julia Iglesias (otec Enrique Iglesias), okrem iných významných osobností medzinárodnej scény.PUERTO BANÚS

Maják v Málage, podobne ako maják na Tenerife, sú jedinými miestami, ktoré prekračujú typický názov majáku, ktorý je daný v celom Španielsku týmto formám signalizácie v mori. Sú to jediné majáky, ktoré majú ženský rod.


Spôsob objednania kávy v Málage je najunikátnejšia vec, ktorú nájdete. Je typické požiadať o oblak, tieň, polmesiac, alebo o kávu polovičnú, krátku, dlhú, polodlhú, samotnú. Trik na pochopenie je vedieť, že toto sa vzťahuje na podiel kávy alebo mlieka, ktoré sa vložia do šálky.


La Biznaga je ďalším zo symbolov mesta. Spája krásu a vôňu v jedinečnom a krásnom prvku. Pozostáva z vloženia kytice jazmínu na stonku suchého bodliaka, umenia.LA BIZNAGA

HISTORICKÉ ZAUJÍMAVOSTI


Oslavy Málagy (la feria de Málaga) má svoj pôvod v začlenení Málagy do koruny Kastílie u katolíckych kráľov, ktorí vstúpili do mesta 19. augusta 1487.FERIA DE MÁLAGA

Most Nemcov (el Puente de los Alemanes) postavila nemecká vláda vďačná za pomoc, ktorú v roku 1900 poskytli obyvatelia Málagy po stroskotaní fregaty SMS Gneisenau. Mnohí ľudia z Málagy so svojimi loďami neváhali pomôcť a zachrániť čo najviac námorníkov.


Anglický cintorín (el Cementerio Inglés) v Málage je najstarším cintorínom na polostrove pre nekatolíckych kresťanov a tam sú umelci pochovaní ako básnik Jorge Guillén alebo spisovateľ Gerald Brenan.


Termín „Costa del Sol“ na rozdiel od toho, čo by sa mohlo zdať, nepochádza zo Španielska, pre odpoveď musíme zájsť do Rakúska, nič viac, nič menej.COSTA DEL SOL

Hovorí sa, že túto nomináciu vytvoril rakúsky konzul, ktorý žil v Cádize a pravidelne cestoval pozdĺž pobrežia do Almeríe a bol prekvapený, že vždy, keď prechádzal pozdĺž pobrežia Málagy, bolo také neuveriteľné počasie.


Každoročne 4. júla sa na Plaza del Obispo pripomína nezávislosť Spojených štátov. Španielsko podporovalo jeho nezávislosť od začiatku a cez postavu vojenského muža Bernarda de Gálveza. Bernardo de Gálvez y Madrid bol vojak z Málagy. Bojoval vedľa Spojených štátov, proti Anglicku, v Pensacole. Bol považovaný za hrdinu, na jeho počesť v severoamerickej krajine bolo založené mesto s menom Galveston v štáte Texas.


Región Málagy bola počas priemyselnej revolúcie jedným z najvyspelejších španielskych regiónov, najmä v zlievarenskom sektore, príkladom je slávna rodinná sága Larios. Málaga počas tejto doby mala desiatky tovární, takže sa stala prvým priemyselným mestom Pyrenejského polostrova.


Prvým človekom, ktorý prešiel svet pešo, bol Španiel Nacho Dean Mouliaá. Svoju cestu začal 21. marca 2013 a vrátil sa o tri roky neskôr.