Search
  • Pablo a Vicente

DOVOLENKA V MADRIDE!

Updated: Apr 29, 2019


Viac ako 5 miliónov obyvateľov, hlavné mesto Španielska už niekoľko storočí, miesto, kde sa začala slávna ľudová revolúcia 2.mája proti francúzskemu invázorovi; umiestnené v centre Iberského polostrova, naplnené prisťahovalcami zo všetkých štátov a celého sveta; milé, elegantné s hrdé, internacionálne s lokálnym prostredím a zvykmi. Ale nie len to: taktiež oveľa viac zaujímavostí, ktoré by mal dobrý cestovateľ poznať.


Vstúpte!


GASTRONÓMIA


Tapa v Španielsku je v podstate predjedlo, ktoré sa podáva vo väčšine barov alebo reštauráciách sprevádzajúcich nápoj (alkoholický alebo nie). Madrid ponúka širokú škálu tapas vo všetkých svojich štvrtiach.TAPAS


Jedným z typických jedál Madridu je sendvič s kalamárom (bocadillo de calamares). A ako je možné, že takýto sendvič je v meste, ktoré je stovky kilometrov od mora, jedným z najobľúbenejších jedál? Existuje mnoho teórií, ktorým mnohí veria, že to bolo z vlny andalúzskych emigrantov, a to, že kalamár je lacným a jednoduchým produktom na prípravu ... to triumfovalo! Priprav ho najlepšie, ako vieš!BOCADILLO DE CALAMARES

Najstaršia časť mesta je postavená na stredovekej islamskej pevnosti, v štvrti La Latina je a je jednou z najživších častí. Zatiaľ čo La Latina je malebná, s úzkymi uličkami lemovanými tapas barmi a námestiami, ktoré sú prerušované krásnymi kostolmi, ostatné centrálne madridské okolie je moderné a rušné, s dostatkom všetkých vecí.


Tapear a pitie niektorých pív na slnečnú nedeľu je niečo, čo miestni ľudia milujú.


KÚLTURA


El Museo Reina Sofía je múzeum venované hlavne španielskemu umeniu. Medzi najvýznamnejšie pamiatky múzea patria vynikajúce zbierky dvoch najväčších majstrov Španielska 20. storočia, Pabla Picassa a Salvadora Dalího. Najznámejším majstrovským dielom v múzeu je Picassova maľba Guernica. Spolu s rozsiahlou zbierkou múzeum ponúka v mnohých galériách zmes národných a medzinárodných dočasných výstav, vďaka čomu je jedným z najväčších svetových múzeí moderného a súčasného umenia.


EL GUERNICA, PABLO PICASSO


El Museo del Prado je hlavné španielske národné múzeum umenia, ktoré sa nachádza v centre Madridu. Všeobecne sa považuje za jednu z najlepších zbierok európskeho umenia vo svete od 12. storočia do začiatku 20. storočia, založenú na bývalej španielskej kráľovskej zbierke a na jedinečnej zbierke španielskeho umenia.


MUSEO DEL PRADO

Bolo založené ako múzeum obrazov a sochárstva v roku 1819 a obsahuje aj dôležité zbierky iných druhov umenia. El Prado je jedným z najnavštevovanejších miest na svete a je považované za jedno z najväčších múzeí umenia na svete. Početné diela Francisca Goyu, jedného z najvýraznejších umelcov, ako aj Hieronymus Bosch, El Greco, Peter Paul Rubens, Titian a Diego Velázquez, sú jednými z najvýznamnejších diel tejto zbierky.


Najznámejšou prácou v múzeu je Las Meninas od Velázqueza. Velázquez a jeho citlivé oko a citlivosť boli tiež zodpovedné za to, že do múzea priniesli veľkú zbierku od talianskych majstrov, čím sa stala najväčšou mimo Talianska.


LAS MENINAS, VELÁZQUEZ

El Museo Nacional Thyssen-Bornemisza je múzeum umenia v španielskom Madride, ktoré sa nachádza v blízkosti múzea Prado na jednom z hlavných bulvárov mesta. Je známa ako súčasť "Zlatého trojuholníka umenia", ktorý zahŕňa aj národné galérie Prado a Reina Sofia.


Thyssen-Bornemisza vypĺňa historické medzery v zbierkach svojich kolegov: v prípade Prado to zahŕňa ranú taliansku renesanciu a diela z anglických, holandských a nemeckých škôl, zatiaľ čo v prípade Reina Sofia ide o impresionistov, expresionistov a európskych umelcov a tiež americké maľby z 20. storočia.


El Museo Naval je národné múzeum v španielskom Madride. Ukazuje históriu španielskeho námorníctva od katolíckych panovníkov, v 15. storočí až po súčasnosť.


Displeje ukazujú námornú históriu v širokom kontexte s informáciami o španielskych vládcoch a bývalých kolóniách krajiny. Zbierky zahŕňajú navigačné nástroje, zbrane, mapy a maľby.


PRIMER MAPA DE AMÉRICA

ZAUJÍMAVOSTI MADRIDUSymbol Madridu je „Medveď a Strom“ (“el Oso y el Madroño“).


EL OSO Y EL MADROÑO

Najstaršou reštauráciou planéty je Casa Botín (tiež známa ako El Sobrino de Botín), ktorá má toto uznanie z Guinnessovej knihy rekordov. Bola založená v roku 1725 Francúzom Jeanom Botinom a jeho vlastníctvo neskôr prešlo na rodinu González Martín. Počas takmer 300-ročnej histórii zažila táto reštaurácia slávnych hostí ako Hemingway, Truman Capote alebo Benito Pérez Galdós. Preto sa toto miesto objavuje v niekoľkých literárnych dielach. Dokonca aj maliar Francisco de Goya pracoval v reštaurácii- umýval riad. Jesť medzi jeho múrmi je historický aj gastronomický zážitok.


RESTAURANTE CASA BOTÍN

HORNO EN CASA BOTÍN


CERTIFICADO GUINESS DE LOS RÉCORDS

Calle (ulica) de Alcalá je najdlhšia v meste (má dĺžku asi 10 km).


CALLE ALCALÁ Y GRAN VÍA


Vedeli ste, že v Madride je egyptský chrám? Hovoríme o chráme Debod, dar od egyptskej vlády, aby poďakovala Španielsku za jeho pomoc a odhodlanie zachrániť chrámy Núbie (ktoré mali zmiznúť pri výstavbe priehrady Asuan). Západ slnka je odtiaľto jedným z najlepších v hlavnom meste.


TEMPLO DEBOD

Madrid sa nachádza na obrovskej plošine 650 metrov nad morom. Tento zvláštny geografický rys robí z Madridu najvyšší európsky kapitál. Zaujímavé, pravda?


Ak existuje niečo, čo prekvapí tých, ktorí nevedia, je vzťah medzi vodným zdrojom Cibeles a Banco de España. Ak by niekto chcel okradnúť zlatú pokladnicu banky a spustili by sa alarmy, voda zo zdroja by ju za pár sekúnd zaplavila. Podzemná rieka v kanalizácií, ktorá prechádza pod levmi pamätníka, by v prípade krádeže vtekala do podzemných ciest banky.


FUENTE CIBELES

V Parque del Retiro je socha samotného Satana. Je to pamätník padlého anjela. Je presne 666 metrov nad morom.


PARQUE DEL RETIRO

El Palacio Real (Kráľovský palác) v Madride je oficiálnym sídlom španielskeho kráľa; Súčasní králi však v ňom nebývajú, bývajú v paláci Zarzuela. Dôvodom je to, že sa používa na slávnostné obrady a slávnostné ceremónie. Má tiež rekord: je najväčším palácom v západnej Európe, dokonca je väčší ako Buckingham.


PALACIO REAL

PALACIO REAL, INTERIOR

Nedele v Madride sú synonymom Rastra (el Rastro), jedného z najobľúbenejších blších trhov v Španielsku.


EL RASTRO, MERCADO CALLEJERO


V Puerta del Sol je km O, z ktorého sa merajú vzdialenosti do všetkých bodov v Španielsku.


KILÓMETRO 0

Vedeli ste, že v Madride sú pozostatky berlínskeho múru? Sú v berlínskom parku (náhoda: medveď je tiež symbolom nemeckého hlavného mesta).HISTORICKÉ ZAUJÍMAVOSTI


V Trestnom zákone z roku 1928 boli zakázané komplimenty, pokuty sa pohybovali od 40 do 500 pesiet až po niekoľko dní vo väzení!


V 20. rokoch mal Madrid najvyšší mrakodrap v Európe: bola to budova spoločnosti Telefónica. Ale má aj ďalšie ocenenie, uskutočnilo sa tu prvé španielske zaoceánske telefonovanie. Protagonisti? Kráľ Alfonso XIII a prezident USA Calvin Coolidge.


EDIFICIO TELEFÓNICA

V Madride sa narodila a žila myš Pérez. Táto fiktívna postava bola vytvorená jezuitským Luisom Colomom, keď napísal príbeh pre Alfonza XIII. Nenechajte si ujsť návštevu Casa Museo Ratón Pérez, návštevu, ktorá nadchne tých najmenších. V Španielsku je tradíciou povedať deťom tento príbeh, keď im vypadne zub


Osamelá mladá univerzitná študentka opierajúca sa o kamennú stenu s niekoľkými bankovkami v ruke a očami upriamenými nikam. Volá sa Julia a je najslávnejším susedom Malasaña. Táto bronzová socha, ktorá sa nachádza na Pezovej ulici, na kamennej stene Bauerovho paláca, „pozdravuje“ každého, kto prešiel oblasťou od roku 2002.


Práca Antonia Santína, Julia, symbolizuje príbeh ženy, ktorá sa odvážila prelomiť pravidlá v devätnástom storočí. V čase, keď na centrálnu univerzitu v neďalekej ulici San Bernardo mali prístup len muži, táto mladá dievčina sa rozhodla zamaskovať sa za chlapca, aby mohla navštevovať hodiny ako poslucháč. Mnohí hovoria, že je to legenda, ale táto hrdinka skutočne existovala. Jej meno bolo Concepción Arenal a bolo to v roku 1842, keď dosiahla to, čo nikto predtým neurobil.ESTATUA CONCEPCIÓN ARENAL


ŠPORT


El Real Madrid Club de Fútbol, známy ako Real Madrid, si získal národný a medzinárodný futbal FIFA ako najlepší klub 20. storočia a ako najlepší európsky a svetový klub 20. storočia podľa Medzinárodnej federácie futbalových historikov a štatistikov (IFFHS).

Medzi oboma disciplínami (futbal a basketbal) má vyhratých celkovo jedenásť majstrovstiev sveta a dvadsaťtri európskych pohárov, čo je viac ako má ktorýkoľvek iný európsky klub v súbore oboch športov.


Identifikuje sa svojou bielou farbou, ktorá sa nazýva „biele“ alebo „pusinky“. Štadión, kde tento klub hrá, sa nazýva Santiago Bernabéu.


ESTADIO SANTIAGO BERNABÉU


V La Fuente de Cibeles oslavujú fanúšikovia tituly, ktoré vyhrali.